IV Festiwal Przedsiębiorczości

15 maja 2013 r.

Gala IV Festiwalu Przedsiębiorczości Akademickiej odbyła się 15 maja 2013 roku, podczas niej Kapituła Konkursu przyznała statuetki i tytuły następującym firmom i osobom:  

W kategorii „Firma akademicka” statuetkę „Fortuna z rogiem obfitości” i tytuł „Akademicki Lider Biznesu” przyznano firmie Politechniki Śląskiej „N-Ergia Sp. z o.o.”. Powołano ją w celu skutecznego wdrażania technologii opracowanych w wyniku realizacji prac naukowo-badawczych i rozwojowych prowadzonych w Politechnice Śląskiej. Trzon właścicielski oraz merytoryczny Spółki stanowią pracownicy naukowi Uczelni – twórcy oferowanych i zgłoszonych do ochrony technologii, a ich wykorzystanie w działalności Spółki regulowane jest odpowiednią umową licencyjną. 

Działalność Spółki ma charakter usługowy zdefiniowany w czterech głównych obszarach: 

  1. Redukcja emisji (głównie NOx) w energetyce oraz z procesów przemysłowych 
  2. Zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnej podaży energii
  3. Optymalizacja gospodarek energetycznych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania źródeł energii odpadowej 
  4. Pomiary środowiskowe emisji zanieczyszczeń z instalacji przemysłowych 

     W kategorii „Produkt innowacyjny”, statuetkę „Fortuna z rogiem obfitości” i tytuł „Akademicki Lider Innowacji”, przyznano firmie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej „Accesto Sp. z o.o.” za produkt innowacyjny „serwis internetowy Quantor”. Jest to pierwsza w Polsce kompleksowa porównywarka stacjonarnych kantorów wymiany walut. Serwis umożliwia porównanie aktualnych kursów walut z kilkuset punktów wymiany znajdujących się na terenie całego kraju. Innowację w serwisie Quantor należy postrzegać wielopłaszczyznowo, ponieważ produkt ten został stworzony z wizją o odpowiedzi na realne zapotrzebowanie i rozwiązanie problemów spotykanych w życiu codziennym wielu ludzi. Z myślą o dotarciu z przydatnym narzędziem do jak największego grona odbiorców, powstał model biznesowy uwzględniający bezpłatne korzystanie z produktu przez użytkowników końcowych. Quantor to praktyczne narzędzie pomocne w operacjach walutowych skutkujące oszczędnościami i wykorzystaniem nowych technologii. Kolejnym etapem rozwoju portalu będzie włączenie e-kantorow i internetowych platform walutowych. 

     W kategorii „Produkt innowacyjny”, statuetkę „Fortuna z rogiem obfitości” i tytuł „Akademicki Lider Innowacji” przyznano firmie z Zielonej Góry Sidus Sp. z o.o. za produkt innowacyjny „Koparka do Bitcoina”. Zajmują się projektowaniem urządzeń wbudowanych dla elektroniki użytkowej oraz przemysłowej. Ich największą siłą jest bardzo doświadczony zespół, posiadający na swoim koncie przeszło 10 patentów. Całą swoją wartość opiera na szybkim projektowaniu i budowaniu urządzeń mikrokomputerowych z wykorzystaniem układów FPGA. 

    W kategorii „Osoba wspierająca przedsiębiorczość akademicką” statuetkę „Apollo” przyznano Prezesowi Zarządu DOZAMEL SP. z o.o. – Zarządcy Wrocławskiego Parku Przemysłowego – Pawłowi Kowalczewskiemu. DOZAMEL Sp. z o. o. świadczy usługi przemysłowe i pozaprzemysłowe dla firm zlokalizowanych na obszarze WPP i dla podmiotów spoza Parku. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Prezesa zostało podpisane porozumienie o współpracy Inkubatora Politechniki Wrocławskiej z Parkiem Przemysłowym, które zaowocowało wspólnymi inicjatywami, wymianą doświadczeń i informacji, a także wsparciem merytorycznym i infrastrukturalnym dla przedsiębiorców Inkubatora.  

    Wyróżniono firmę Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej „Ambilia Rafał Szymczak” za produkt innowacyjny „portal bottlabel.com” – platformę umożliwiającą zamawianie personalizowanych etykiet na butelki w kilku kategoriach. Personalizowane etykiety na butelki są łatwe i szybkie w samodzielnym oklejaniu znajdują bardzo wiele zastosowań u klientów indywidualnych jak również w przypadku dużych firm. Stworzenie internetowej platformy umożliwiającej personalizację etykiet wymagało zaawansowanych prac informatycznych i graficznych. 

    Wyróżniono firmę Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej „360Degrees Sp. z o.o.” za produkt innowacyjny „Fresh display”. Firma opiera swoją działalność na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu muzyki i designu. Wyróżniony produkt pozwala na przechowywanie płyt muzycznych bezpośrednio na ścianie. Podstawą działania produktu są innowacyjne wkładki aktywne do płyty oraz wkładki bierne silnie przylegające do powierzchni ściany. Firma posiada 3 zgłoszenia patentowe w UPRP oraz certyfikat CE przyznany na podstawie badań w akredytowanym laboratorium. 

    Wyróżniono firmę z Wrocławskiego Parku Technologicznego „Elektryczni.eu Sp. z o.o.” jako firmę innowacyjną. Działa w branży transportu elektrycznego, w zakresie fotowoltaiki oraz rozwiązań informatycznych. Realizuje wizję nowego, lepszego, ekologicznego i tańszego środka transportu. Inwestycje w nowe technologie, innowacyjność oraz ciągłe polepszanie jakości produktów umożliwiają im realizację przyjętej wizji. Do sukcesów firmy można zaliczyć stworzenie 11 otwartych projektów fotowoltaicznych; testowanie dostawców skuterów; wdrożenie systemów PArkBike – pierwszych w Polsce boksów obsługiwanych przez UrbanCard oraz zaprojektowanie ecosystemu City Liberty, czyli połączonego systemu transportowo-parkingowego obsługiwanego za pomocą aplikacji webowej oraz mobilnej (smartfon).