VI Festiwal Przedsiębiorczości

2 czerwca 2015 r.

2 czerwca 2015r. po raz VI odbyło się ważne wydarzenie na Politechnice Wrocławskiej, podczas którego spotykają się 2 światy – biznesu i nauki. 

Otwarcie Festiwalu rozpoczęło się uroczystym przywitaniem uczestników oraz ogłoszeniem wyników Ogólnopolskiego Konkursu Przedsiębiorczości Akademickiej. Jego celem było wyróżnienie i promocja najlepszych przedsiębiorców, firm akademickich oraz osób wspierających rozwój przedsiębiorczości studenckiej.  

Zwycięzcy zostali wyłonieni w 3 kategoriach. 

W kategorii „Firma akademicka” statuetkę i tytuł „Akademicki Lider Biznesu” przyznano firmie AIP Politechniki Wrocławskiej „TK Games”. Firma specjalizuje się w tworzeniu interaktywnego oprogramowania noszącego znamiona rozrywkowo-edukacyjnego. Ich osiągniecia zostały również docenione w konkursie na stworzenie gry promującej Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury 2016, poprzez stworzenie oficjalnej gry promującej miasto dostępnej za darmo na platformach Google Play i Apple Store. 

Innowacyjna działalność przedsiębiorstwa polega na tworzeniu aplikacji w najnowszych technologiach (wirtualna rzeczywistość, poszerzona rzeczywistość), oferowaniu rozwiązań wieloplatformowych (Android, Windows, iOS, Linux), rozliczaniu się z partnerami biznesowymi poprzez model oparty o wspólny sukces, rozliczaniu się z pracownikami poprzez innowacyjny system wynagrodzeń oparty o grywalizację i autorski algorytm punktowo-zadaniowy zwiększający motywację i podnoszący poziom uczciwości w firmie. 

W kategorii „Firma akademicka”, statuetkę i tytuł „Akademicki Lider Biznesu” przyznano również firmie AIP Politechniki Wrocławskiej „Red Dragon Media Sp. z o.o.” Firma zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych serwisów internetowych opartych o najnowsze trendy technologiczne, projektowaniem znaków graficznych, logotypów, kompletnym brandingiem dla małych i średnich firm, pisaniem aplikacji internetowych. 

Działalność prowadzą na rynkach zagranicznych (austriackim i niemieckim), posiadają w pełni zautomatyzowany system zarządzania zleceniami, od momentu wyceny po kreację i wdrożenie serwisów internetowych; posiadają również wewnętrzny system raportowania i monitorowania czasu pracy i procesów zachodzących wewnątrz firmy. 

Za Produkt Innowacyjny statuetkę i tytuł „Akademicki Lider Innowacji” przyznano firmie AIP Politechniki Wrocławskiej „360Degrees Sp. z o.o.” 

Firma zajmuje się opracowywaniem dedykowanych rozwiązań dla profesjonalnych zastosowań łączących w sobie elementy elektroniki i informatyki. Firma zajmuje się także produkcją i dystrybucją rozwiązań dotyczących innowacyjnego przechowywani i eksponowania multimediów – płyt CD, DVD, BlueRay, itp. oraz wystroju wnętrz. W podstawowej linii produktów znajdują się dwa opatentowane przez firmę rozwiązania – tablice muzyczne Music Boards oraz wkładki magnetyczne Fresh Display. Dla branży dekoratorskiej spółka oferuje designerskie panele ozdobne, które można pokryć dowolną grafiką z podświetleniem RGB od spodu. Jest to rozwiązanie modułowe, dzięki czemu można łączyć wiele pojedynczych paneli tworząc duże matryce, jak również określić ich kształty. Ostatnia grupa produktów dotyczy ekspozycji nowych towarów innych producentów, firma oferuje systemy ekspozycyjne oparte o technologie magnetyczne – standy, wykorzystujące również podświetlenie LED. 

Jako działalność dodatkową firma oferuje wykonywanie analiz systemowych dla projektowanych systemów informatycznych oraz audyty techniczne dla rozwiązań z zakresu mikroelektroniki. 

W kategorii „Osoba wspierająca rozwój przedsiębiorczości akademickiej”, statuetkę przyznano Fundacji Manus, która działa na rzecz studentów Politechniki Wrocławskiej, prowadzi bardzo rozległą działalność, dba o rozwój i karierę studentów oraz absolwentów, a także wspiera działalność naukową i szeroko pojętą kulturę studencką.  

Laureaci zostali nagrodzeni prestiżowy statuetkami „Fortuna  z rogiem obfitości ”, pamiątkowymi dyplomami   oraz cennymi nagrodami rzeczowymi w postaci iPadów.  

Tegoroczna edycja była wypełniona interesującymi prelekcjami. Prelegenci opowiadali o motywacjach we własnym biznesie oraz o zarzadzaniu innowacjami w przedsiębiorstwach. Prelegentami byli również nasi ambitni przedsiębiorcy, którzy opowiadali, jak przekształcić pasje w dochodowy biznes oraz jak poradzili sobie z porażkami i rozwinęli skrzydła. Gościliśmy również analityków finansowych, którzy opowiadali, jak zdobyć środki na założenie działalności gospodarczej w ramach tegorocznego rządowego programu „Wsparcie w Starcie.” 

VI FPA stworzył okazje do nawiązania cennych kontaktów dla ludzi, którzy myślą o własnym biznesie, start-upów jak i działających już na rynku j firm. Bo niewątpliwie mocnym źródłem motywacji były występy sukcesywnie działających na rynku polskim, jak i zagranicznym firm AIP Politechniki Wrocławskiej oparte na własnym doświadczeniu.